Co s sebou

Na skautskou schůzku nebo výpravu je potřeba vyrazit s tím správným vybavením. Věci, které jsou obvykle na akce a setkání potřebovat, najdete níže. Ale pozor! Může se občas stát, že si děti s sebou budou muset vzít něco navíc.

Potřeby jsou pouze orientační. Vedoucí kompletní seznam potřeb dají vědět předem e-mailem a také to bude uvedeno v pozvánce na danou výpravu/tábor, kterou naleznete v Aktualitách.

Na schůzky

• Obyčejný šátek
  • Stezka (rozdává se začátkem skautského roku)
  • Oblečení vhodné na venkovní program dle ročního období
  • Speciální potřeby najdete vždy u příspěvku ke schůzce

Na výpravy

Na jednodenní výlet

• Skautský šátek
  • Zápisník a psací potřeby
  • Oblečení na výlet odpovídající počasí (hodí se pláštěnky a pokrývka hlavy, v zimě rukavice)
  • Pevné boty (naimpregnované a nejlépe i vyšlápnuté, tzn. takové, které nebude dítě mít poprvé na nohou)
  • Svačina a pití
  • Peníze (vybíraná částka bude oznámena dostatečně předem + kapesné)
  • Vhodný batoh (dítě si ho celou dobu ponese)
Co je třeba dát vedoucímu
  • Léky, pokud dítě nějaké bere
  • Kartičku zdravotní pojišťovny
  • Průkazku na slevu jízdného
Co si s sebou nebrat
  • Cenné věci
  • Velký obnos peněz
  • Mobilní telefon (vlastní může být schovaný v batohu, v případě potřeby mají telefony vedoucí)

Na víkendovou výpravu

Vše co na výlet a navíc k tomu
  • Oblečení na večer/noc
  • Karimatka a spacák, oblíbený plyšák
  • Přezůvky
  • Hygienické potřeby
  • Kapesníky
  • Láhev na vodu
  • Ešus, hrníček, příbor (v některých ubytováních není potřeba)
  • Čelovka nebo baterka
  • Krosna s bederním pásem
  • Společné vybavení či jídlo (dostanou na srazu) – v krosně nechejte kousek místa, je možné, že děti ponesou něco navíc
Co je třeba dát vedoucímu
  • Léky, pokud dítě nějaké bere
  • Kartičku zdravotní pojišťovny
  • Průkazku na slevu jízdného
Co si s sebou nebrat
  • Cenné věci
  • Velký obnos peněz

Jak si zabalit na výpravu

Dolů patří spacák, karimatka či boty. Těžké věci dejte k zádům, ideálně do horní poloviny batohu. Důležité věci mají své místo nahoře, jde například o doklady, přezůvky, čelovku apod. Všechny mezery se snažte vyplnit (například ponožkami). Snažte se sbalit pouze do batohu, tašky navíc se Vám špatně ponesou. A nakonec, používejte popruhy. Před balením je povolte, po sbalení batohu zase utáhněte.

Na tábor

Jezdíme obvykle na 3týdení tábory na tábořiště v horských oblastech. Pamatujte proto, že v noci bývá větší zima, než byste očekávali. Počítejte také s tím, že celé tři týdny tábora může pršet. Pokud si nejste s něčím jistí, kontaktujte v předstihu svou vedoucí. Seznam, co sbalit opět najdete na plakátku akce.

K odjezdu (do batůžku)
  • Láhev s pitím
  • Doklady
U odjezdu je třeba
  • Kompletní přihláška (možnost odevzdat i dříve)
  • Kopie kartičky pojišťovny
  • Potvrzení o bezinfekčnosti
  • Užívané léky (nejlépe podepsané a v sáčku)
Oblečení
  • Skautský kroj + šátek
  • Oddílové tričko a mikina
  • Spodní prádlo
  • Trička (tílka, s krátkým i dlouhým rukávem)
  • Mikiny, svetry
  • Kalhoty, tepláky
  • Kraťase
  • Plavky
  • Nepromokavá bunda
  • Pláštěnka
  • Teplá čepice i kšiltovka
  • Sportovní boty, pohorky a sandály
Na spaní
  • Karimatka
  • Teplý spacák
  • Oblečení na spaní
  • Teplé ponožky
Volitelné vybavení
  • Oblíbená kniha
  • Hudební nástroj
  • Deka, polštářek a plyšák
Další vybavení
  • Hygienické potřeby (kartáček, pasta, hřeben, mýdlo, šampon, jelení lůj)
  • Opalovací krém a repelent
  • Ručník
  • Kapesníky
  • Ešus, hrníček, příbor a škrabka na brambory
  • Čelovka/svítilna s náhradními bateriemi
  • Stezka, uzlovadlo, KPZ, zavírací nožík
  • Šitíčko (jehla, nitě, knoflíky, spínací špendlíky)
  • Sluneční brýle
  • Dopisní obálky a papíry (známky proplácí oddíl)
Sladkosti, cenné věci a kapesné
  • Mezi sladkosti vybírejte trvanlivé potraviny, zabalte je do podepsané tašky/krabičky
  • Snažte se vyhnout cennostem
  • Mobilní telefony nechte doma, nebo pečlivě uskladněte v batohu (ve stanu mohou navlhnout), pro volání se využívají telefony vedoucích
  • Jinou elektroniku na tábor nedoporučujeme
  • Kapesné se hodí v případě, že pojedeme na výlet – nedávejte dítěti příliš velkou částku, peníze zůstávají celý tábor u dětí

Jak si zabalit na tábor

Snažte se vše sbalit do krosny nebo kufru, vyhněte se pokud možno samostatným igelitkám. Lze-li to, podepište věci dítěte. Zvolte vhodný batoh – bude potřeba na dvou- až třídenní putování. Batoh sbalte jako na výpravu. Vše co se do batohu nevejde uspořádejte do kufru nebo třeba sportovní tašky. Klíčem úspěchu je balit společně, aby dítě přibližně vědělo, kde se co nachází (pochopitelně může balit i samo). Myslete na to, ať není zavazadlo těžší než dítě, budeme muset kufr dostat do tábora, který leží v kopci.